Przewodnik po bezpiecznych zakupach

Każdego miesiąca miliony ludzi korzysta z serwisów ogłoszeniowych, gdy chce coś kupić lub sprzedać. Jest to świetny sposób bezpośredniego kontaktu z nabywcą lub sprzedawcą, który pozwala uniknąć opłat pobieranych przez pośredników. Większość ludzi jest uczciwa i chce tylko dokona korzystnego kupna lub sprzedaży, jednak jak w każdej dziedzinie handlu, a zwłaszcza wtedy, gdy kupujący i sprzedający nawiązują kontakt przez internet, istnieje ryzyko niedomówień lub spotkania kogoś nieuczciwego. Z tego powodu ważne jest podjęcie odpowiednich środków ostrożności. Oto nasze wskazówki pomagające zapewnić bezpieczne i pozytywne doświadczenia przy zakupie za pośrednictwem serwisu z ogłoszeniami.

Użyj zdrowego rozsądku

Ważne jest, aby zachować zdrowy rozsądek przy ocenie transakcji. ZbiorOgloszen obfituje w wiele dobrych ofert, jednak praktyczna zasada mówi, że jeśli oferta wydaje się zbyt atrakcyjna, aby mogła być prawdziwa, to prawdopodobnie tak jest. Jeśli masz wrażenie, że coś jest nie w porządku, bądź bardzo ostrożny. Sprawdź wszystko dokładnie i nigdy nie pozwól, by ktoś zmusił Cię lub popędzał do podjęcia jakichkolwiek działań.

Spotkaj się ze sprzedawcą i zobacz ogłoszenia

Nie zawsze jest to możliwe, ale jeśli możesz, spotkaj się ze sprzedawcą, obejrzyj towary i wszystkie dokumenty przed dokonaniem płatności. Jest to niezwykle ważne, szczególnie przy zakupie niektórych zwierząt (patrz niżej).

Zapłać osobiście lub poproś o rachunek

Unikaj płacenia za towary z góry, ich rezerwacji lub przewozu. Zapłać dopiero po otrzymaniu towaru. Uważaj na sprzedawców, którzy nagle stwierdzili, że muszą wysłać towar z innej lokalizacji niż ta, która jest w ogłoszeniu i żądają, byś z góry zapłacił za towar lub przesyłkę. Jeśli musisz zapłacić za towar z góry, używaj wyłącznie renomowanych i zaufanych dostawców płatności, którzy oferują zarówno bezpieczne płatności (dostawcą płatności wstrzyma płatność dla dostawcy, dopóki nie otrzyma potwierdzenia odbioru towaru). Upewnij się, każdy dostawca płatności, z której korzystasz jest certyfikowany przez FCA (Financial Conduct Authority). Sprawdź politykę zwrotu u sprzedającego na wypadek, gdy nie będziesz zadowolony z otrzymanych towarów. Pamiętaj, że przy zamawianiu towarów z zagranicy, może Ci zostać narzucony obowiązek zapłacenia cła.

Korzystaj z bezpiecznych metod płatności

Unikaj używania adresów URL i klikania na linki w e-mailach wysyłanych przez sprzedającego, nawet jeśli sprzedawca twierdzi, że to linki do usług płatniczych. Zdarza się, że z pozoru bezpieczne linki, w rzeczywistości przechwytują dane logowania, dane bankowe lub inne informacje personalne (tak zwany "phishing").

Strzeż swoch danych osobowych

Twoje dane osobowe - imię i nazwisko, adres, numer telefonu, numer ubezpieczenia, data urodzenia, numer konta, dane karty bankowej, dane paszportowe, dane logowania - są poufne, mimo to, mogą zostać nadużyte. Kupujący i sprzedający muszą wiedzieć, z kim przeprowadzają transakcję, ale nawet jeśli tak jest, należy unikać podawania więcej informacji, niż jest to konieczne. Nigdy nie podawaj przy zakupie swojego numeru konta bankowego lub numeru karty, numer ubezpieczenia czy daty urodzenia.

Zakup zwierząt

Zbiorogloszen.pl wspiera legalny i bezpieczny handel zwierzętami w Internecie. Jednak ze względu na charakter handlu, należy podjąć dodatkowe środki ostrożności. Nigdy nie kupuj zwierząt pochodzących z nieznanych źródeł. Musisz wiedzieć, skąd pochodzi zwierzę, gdzie się urodziło i czy nie jest nielegalnie importowane.

Personalne bezpieczeństwo

Podczas oglądania towaru lub spotkania ze sprzedawcą, zabierz ze sobą kogoś zaufanego dla własnego bezpieczeństwa lub poznania drugiej opinii, albo przynajmniej niech ktoś wie, gdzie idziesz. Jeśli jest to możliwe, spotkać się w miejscu publicznym, w świetle dziennym i nie miej ze sobą dużej ilości gotówki.

Odrzucenie

Ponieważ ogłoszenia na portalu Zbiorogloszen.pl są generowane automatycznie, nie możemy zagwarantować, że są rzetelne i całkowicie zgodne z prawdą. Zbiorogloszen.pl nie ponosi odpowiedzialności za straty lub szkody wynikłe z użytkowania strony lub informacji na niej dostępnych.